Silnik Diesla – budowa i zastosowanie

Wynalezienie w XX wieku silnika spalinowego zmotywowało wielu konstruktorów do rozbudowy mechanizmu, w taki sposób, aby silnik znalazł zastosowanie w jak największej liczbie pojazdów.

Obecnie do urządzeń tego typu, należy wysokoprężny silnik Diesla. Produkcja, co prawda nie należy do najtańszych, jednak koszty eksploatacji i zużycia paliwa są znacznie mniej kosztowne. Podobnie jak silnik spalinowy, zasada działania Diesla polega na wewnętrznym spalaniu paliwa i zamianie energii cieplnej na mechaniczną. Ruch posuwisto-zwrotny tłoków wywołany jest przez mieszankę paliwa z powietrzem, następnie korbowody, wał korbowy i koło zamachowe odpowiedzialne są za równomierny ruch obrotowy. Zapłon odbywa się samoczynnie, gdyż powietrze w cylindrze sprężone jest na tyle mocno, że w połączeniu z paliwem momentalnie uruchamia zapłon.

Silnik Diesla wyposażony jest w układ chłodzenia, aby nie doprowadzić do przegrzania i zatarcia. Stosuje się chłodzenie powietrzem lub cieczą. W zależności od rodzaju używane są dmuchawy, wentylatory lub kanały pompujące schłodzoną ciecz w chłodnicy.
Silnik czterosuwowy rozpoczyna pracę w momencie znalezienia się tłoku w dole cylindra i zasysa powietrze z zaworu w głowicy. Kolejny suw przesuwa tłok na górę, spręża i podgrzewa powietrze, następnie do cylindra dostaje się paliwo. W kolejnym etapie uruchomiony zapłon, rozpręża gazy, aby sprowadzić tłok z powrotem na dół. W ostatniej fazie pracy tłok wypycha spaliny przez zawór wylotowy na zewnątrz.
Silnik dwusuwowy wyposażony jest w cylinder, do którego przez otwór wlotowy dostaje się powietrze, a spaliny wypchnięte zostają na zewnątrz przez otwór wylotowy, następnie tłok spręża powietrze, po połączeniu z paliwem tłok wraca na dół i suw powtarzany jest od początku.
Silniki Diesla są obecnie bardzo powszechne, pomimo swojego ciężaru i masywności w związku z użyciem paliwa, jakim w tym przypadku jest olej napędowy są bezpieczniejsze, tańsze i wydajniejsze. Silnik Diesla wykorzystywany jest do napędu samochodów osobowych, ciężarówek, autobusów, jak również kolei i statków.